Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Primarul Mihai Chirica a declarat, vineri, în cadrul unei conferinţe de presă, că ediţia de anul acesta a Sărbătorilor Iaşiului se vor desfăşura sub semnul solidarităţii, în condiţiile marcării celor 30 de ani care au trecut de la Revoluţia Română din Decembrie 1989 şi a necesităţii redeşteptării încrederii românilor în valorile democraţiei şi libertăţii.

"În vederea organizării acestei ediţii a Sărbătorilor Iaşului, pe lângă direcţiile şi societăţile noastre am avut discuţii cu toţi partenerii instituţionali (..) Ne dorim ca organizarea să fie impecabilă. Ieşenii şi Iaşul merită evenimente de calitate, pe măsura prestigiului oraşului nostru, cu atât mai mult cu cât atenţia întregii ţări va fi îndreptată în aceste zile spre Capitala Moldovei. Mai ales, vreau să mulţumesc public zecilor de mii de pelerini şi turişti care în aceste zile vin la Iaşi şi să îi asigur că, la fel ca de obicei, vom fi gazde civilizate şi primitoare. În acest spirit al ospitalităţii şi reculegerii în cea mai mare sărbătoare creştină, fac apel la toţi ieşenii să fie gazde bune, să răbdăm disconfortul normal generat de aglomeraţie şi de trafic, să ne gândim la beneficiile enorme de imagine pe care le are Iaşul în aceste zile, când atenţia întregii ţări este îndreptată asupra noastră, şi să conştientizăm şansa pe care oraşul nostru o are de a găzdui moaştele Ocrotitoarei Moldovei şi cel mai mare pelerinaj din ţară!", a declarat primarul Mihai Chirica.

Edilul a explicat totodată că ediţia a XXVIII-a Sărbătorilor Iaşiului aduce o serie de noutăţi faţă de cele precedente. Prima schimbare ar fi de ordin financiar, bugetul alocat fiind de circa 910.000 de lei. Bugetul este mai mic decât cel din 2019, când municipalitatea a cheltuit 930.000 de lei.

Conform programului Sărbătorilor Iaşiului, o serie de evenimente se vor desfăşura în alte zone faţă de cele consacrate în anii trecuţi. Astfel, Târgul de Toamnă de pe strada Palat a fost mutat pe pietonalul şi bulevardul Ştefan cel Mare, iar Parcul de Distracţii, organizat în trecut pe strada Sarmisegetuza, va reveni în zona Ştrandului Municipal din strada Ciocoarei. În schimb, Sărbătoarea Vinului şi Târgul de Blănuri vor avea loc, ca de obicei, la Hala Centrală şi pe strada Costache Negri. Tot ca noutate, strada Lăpuşneanu a fost inclusă în program, pe această arteră pietonală urmând să se desfăşoare mai multe evenimente culturale.

Din program nu lipseşte tradiţionalul superconcert al Sărbătorilor Iaşiului. Acesta se va desfăşura în seara zilei de 15 octombrie, şi va fi susţinut de artişti precum Ştefan Bănică jr., Golden Gang (Alex Velea, Lino Golden, Mario Fresh, Rashid), Pasărea Rock, Ioana Ignat, Mircea Eremia şi alţi artişti (Yanis Pavel, Ioana Dumbravă, Roxana Cozma etc.). Spectacolul prezentat de Dan Negru, George Zafiu şi Mădălina Balan se va încheia în jurul orei 22,00 cu un foc de artificii. AGERPRES / (A, AS, autor: Daniela Malache, editor: Marius Frăţilă, editor online: Anda Badea)

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.