Vezi mai mult
Vezi mai putin

Urmareste

Modifică dimensiunea fontului:

Funeraliile Episcopului greco-catolic de Cluj-Gherla la Cluj

La trecerea în Casa Tatălui ceresc a Episcopului greco-catolic de Cluj-Gherla, transmitem din partea Cancelariei eparhiale comunicatul privind Funeraliile Preasfinţiei Sale Florentin Crihălmeanu, cu invitaţia la rugăciune şi credinţă - aşa cum Ierarhul clujean îndemna poporul credincios pe tot drumul arhieriei sale.

Reamintim că după ce, la 6 august 2002, în Catedrala "Schimbarea la Faţă" din Cluj primea în mâini toiagul păstoririi Eparhiei de Cluj-Gherla, marţi, 12 ianuarie 2021, la orele 15.20 a răspuns ultimei chemări a Bunului Păstor căruia i-a slujit, a Domnului nostru Isus Hristos: "Vino, slugă bună şi credincioasă, peste puţine lucruri ai fost credincios şi peste multe te voi pune; intră întru bucuria Domnului tău (Mt 25,23)".

Fie-i odihna binecuvântată, de bucuria vederii Feţei lui Dumnezeu luminată, acolo, la Tronul ceresc unde, împreună cu înaintaşii întru arhierie, cu Episcopul Iuliu Hossu, fericit martir al Bisericii Catolice şi cu toţi sfinţii şi drepţii să mijlocească şi de acum înainte pentru mântuirea sufletelor, pentru o lume mai bună. (DIRMM)

Comunicat privind Funeraliile Preasfinţiei Sale Florentin Crihălmeanu

"Binecuvântat este Dumnezeu şi Tatăl Domnului nostru Isus Hristos, Părintele îndurărilor şi Dumnezeul a toată mângâierea, Cel ce ne mângâie pe noi în tot necazul nostru, ca să putem să mângâiem şi noi pe cei care se află în tot necazul, prin mângâierea cu care noi înşine suntem mângâiaţi de Dumnezeu. Că precum prisosesc pătimirile lui Hristos întru noi, aşa prisoseşte prin Hristos şi mângâierea noastră." (2 Cor 1, 3-5)

Preacucernici Părinţi, Preacuvioase Persoane Consacrate şi Iubiţi Credincioşi,

Vă facem cunoscut programul de rugăciune la momentul despărţirii de Arhiereul nostru, Preasfinţia Sa Florentin CRIHĂLMEANU, blând arhipăstor de suflete, erudit predicator al Cuvântului lui Dumnezeu, vrednic sfinţitor prin Sacramente şi îndrumător al sufletelor şi al Eparhiei noastre.

1. În ziua de vineri, 15 ianuarie 2021, trupul Preasfinţiei Sale Florentin va fi depus în Catedrala "Schimbarea la Faţă" (B-dul Eroilor nr. 10, Cluj), iar cei care doresc să îi aducă un ultim omagiu, o vor putea face în intervalul orar 0800 - 2000, cu respectarea strictă a normelor sanitare prevăzute pentru perioada de pandemie.

2. Respectând dorinţa testamentară a Preasfinţiei Sale Florentin, îi invităm pe toţi cei care doresc să aducă coroane, jerbe sau flori, să ofere în schimbul acestora banii săracilor.

3. În ziua de sâmbătă, 16 ianuarie 2021, ora 1100, trupul Preasfinţiei Sale Florentin va fi depus pe esplanada din faţa Catedralei din Piaţa Timotei Cipariu, iar la ora 1200 va avea loc Slujba Înmormântării.

4. Cei care din binecuvântate pricini nu vor participa la slujba înmormântării, vor celebra în parohia proprie Sfânta Liturghie cu panahida la intenţia odihnei sufletului Preasfinţiei Sale Florentin.

5. În ziua premergătoare înmormântării, se va organiza în toate parohiile de pe teritoriul Eparhiei noastre, o seară de priveghere publică (parastas, rozar, etc) la aceeaşi intenţie.

6. Pentru ziua înmormântării, vă rugăm să reţineţi că la ora 1200 va începe slujba de înmormântarea

7. După ziua funeraliilor, pomenirea ierarhiei în cadrul Sfintei Liturghii se va face conform zilelor premergătoare înhumării, până la numirea unui Administrator Eparhial.

8. Conform tradiţiei, fiecare preot este obligat să celebreze 7 Sfinte Liturghii la intenţia odihnei sufletului episcopului nostru.

9. La 40 de zile se va celebra un Parastas pentru odihna sufletului Preasfinţiei Sale Florentin.

Vă rugăm să aveţi în vedere situaţia actuală în care ne aflăm şi vă aducem aminte că la toate celebrările şi momentele de rugăciune se vor respecta normele sanitare în vigoare pentru perioada de pandemie.

Fie ca Lumina Celui care a spus: "Eu sunt Învierea şi Viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi" (cf. Io 11, 25), să strălucească în sufletul Preasfinţiei Sale Florentin CRIHĂLMEANU, iar drumul vieţii sale încheiat aici pe pământ să fie încununat de răsplata cuvenită drepţilor, la Ospăţul etern, de-a dreapta gloriei cereşti a Tatălui, dimpreună cu Fiul, în iubirea Spiritului Sfânt.

Să-i fie odihna în Lumina veşniciei înveşmântată,
Iar memoria, în suflete, cu reverenţă, păstrată!
Odihnească în Pacea Domnului binecuvântată!

Diacon Marius CÎMPEAN
Cancelar Eparhial
Mons. Marius CERGHIZAN
Vicar General

AGERPRES nu îşi asumă responsabilitatea pentru informaţiile conţinute de comunicatele primite şi publicate în fluxul de ştiri sau pe site-ul public. Responsabilitatea conţinutului aparţine exclusiv emitentului comunicatului de presă.

Agenţia Naţională de Presă AGERPRES nu poate fi trasă la răspundere pentru informaţii inexacte/false transmise de către emitenţii comunicatelor de presă.

AGERPRES îşi rezervă dreptul de a nu publica comunicatele de presă care conţin exprimări injurioase, atacuri la persoană şi/sau acuzaţii, încălcări ale drepturilor altor persoane, garantate de Constituţia României.

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de către dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Detalii în secţiunea Condiții de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactați Departamentul Marketing – marketing@agerpres.ro.

Utilizarea secţiunii Comentarii reprezintă acordul dumneavoastră de a respecta termenii şi condiţiile AGERPRES în ceea ce priveşte publicarea comentariilor pe www.agerpres.ro.

Monitorizare
Setări

DETALII DESPRE TINE

Dacă ai cont gratuit te loghezi cu adresa de email. Pentru a crea un cont gratuit accesează secțiunea “Crează cont”.

Dacă ai cont plătit te loghezi cu username. Pentru a vă crea un cont plătit vă rugăm să contactați:

Dacă nu puteți vizualiza această știre, contactați echipa AGERPRES pentru a vă abona la fluxurile de știri.